ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБългарияГрадътКултураНовини

Представиха мащабна монография на Цанко Лавренов – ГАЛЕРИЯ

Точно на датата, в която се навършиха 127 години от рождението на известния художник Цанко Лавренов, в Епископската базилика на Филипопол се стоя премиерата на монографичното издание „Цанко Лавренов -1896-1978“ на английски език, в превод на Нигрита и Филип Дейвис*.

Мащабната монография бе представена от изкуствоведът проф. д-р Галина Лардева и внукът на художника Лаврен Петров.

Той подчерта, че съвсем съзнателно и точно на 24 ноември е избрал да направи премиерата именно тук: „мястото е символ, това е най-хубавият музей в България, а Цанко Лавренов е символ на българската култура и възраждането на българския дух. Още повече – роден е само на няколкостотин метра оттук”.

Замисълът на вечерта бе многопластовото творчество на Цанко Лавренов да бъде представено върху пластовете история на Голямата базилика.

Монографията е плод на впечатляващо усилие на огромен екип хора, подчерта изкусвоведът проф. Галина Лардева.

Тя е факт, благодарение на партньорството на фондация „Цанко Лавренов”, издателска къща „Труд”, Фондация „Америка за България“, множество музеи, галерии и частни колекции. 

Резултатът е един много задълбочен том, който ще остане в историята на изобразителното ни изкуство„, категорична е тя.

Обемното и богато като съдържание издание е първото, което в цялост представя творчеството и личността на една от най-изтъкнатите фигури на българското изкуство.

За разлика от версията на български, която излезе преди около 5 години, англйската монография е едно много монолитно издание, включително и по физически данни – книгата тежи почти 4 килограма, съдържа над 1100 изображения и има над 520 страници.

В няколко раздела са представени не само творчество на Цанко Лавренов, биографията и живота му, включени са статии, които е писал за опазване на къщите в Стария град на Пловдив и научни публикации.

Книгата е корпусно структурирана с максимално широкообхватен поглед не просто към художника а и към неговата личност. Публикува цялото живописното наследство на художника с цел да документира. Включва за пръв път негови графики и новооткрити картини и показва художника, като общественик и критик„, разказа ръководителят на екипа Анелия Николаева от СГХГ.

  • Автори на текстовете в тома са: Лаврен Петров, Анелия Николаева, Ружа Маринска, Владимир Димитров, Станислава Николова, Катя Тинева, Жанет Митева.

Художник е Людмил Веселинов, а технически редактор Стефка Иванова. Фотографи на повечето живописни произведения са Анатоли Михайлов и Емил Данаилов.

Нигрита Дейвис

Журналистика, Минесотски университет на, САЩ, Английска филология и ФЗАК, Физически факултет, СУ „Св. Климент Охридски“, Падингтън колеж, Лондон, Великобритания. Работила в Българска национална телевизия и радио, след което към Американската агенция за международно развитие (USAID).

Филип Дейвис

Класическа филология и съвременни езици, История, Кеймбриджки университет, Великобритания. Работил над 20 години в Би Би Си Уелс, като е заемал управленски и продуцентски длъжности в отдел „Образование“. След това е бил международен медиен консултант към Фондация Томсън и преподавател в над 35 страни.

Накрая на представянето Лаврен Петров покани присъстващите да гледат прожекцията на филма „Нестинарка” – голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов” в Lucky – Дом на киното на 30 ноември от 19 часа.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина